Soczewki kontaktowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród młodych, ale i starszych. Do ich zalet na pewno można zaliczyć fakt, że są o wiele wygodniejsze od okularów. Pozwalają także uprawiać sporty, przy których zdjęcie okularów byłoby konieczne. By soczewki dobrze spełniały swoją funkcję, muszą zostać odpowiednio założone. Jak wygląda nauka zakładania soczewek i jakich błędów nie popełniać przy zakładaniu oraz zdejmowaniu szkieł?
Pierwsza aplikacja soczewek
Kiedy decydujemy się na zamianę okularów na soczewki, to pierwsza ich aplikacja z pewnością odbędzie się pod kontrolą specjalisty. Lekarz dodatkowo wytłumaczy i pokaże, jak szkła założyć, zdjąć oraz jak o nie dbać. Wbrew pozorom nauka zakładania soczewek nie jest trudna, ale wymaga wprawy i pewnej ręki. Niektórzy nie są przekonani do tego rozwiązania, bo boją się bólu związanego z dotknięciem oka. Warto wiedzieć, że to tylko chwila i przy wypracowanej metodzie zakładania soczewki może być tak, że absolutnie nic nie poczujemy.
Błędy przy zakładaniu soczewek
Czasami wprawa w zakładaniu soczewek nie jest wystarczająca. Zdarza się, że nawet osoby mające do czynienia ze szkłami kontaktowymi od dawna stale popełniają te same błędy. Błędy, które mają liczne konsekwencje. Tak też dość często pomijanym aspektem jest higiena. Zawsze, zanim założymy lub zdejmiemy soczewki, powinniśmy umyć ręce. Nie chcemy przecież, by do oka dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia lub drobnoustroje. Kolejnym błędem jest zakładanie niedoczyszczonych lub przeterminowanych soczewek. W obu przypadkach może dojść do infekcji oczu. Ogromne znacznie ma prawidłowa technika zakładania soczewek. W tym przypadku najczęstsze pomyłki to założenie soczewki na niewłaściwe oko, założenie soczewki podniesionej z ziemi czy zakładanie soczewki o niewłaściwym kształcie.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Nie jest tajemnicą, że pielęgnacja soczewek kontaktowych to kwestia bardzo ważna. Niepoprawne czyszczenie czy przechowywanie szkieł może prowadzić do poważnych infekcji oczu, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty widzenia. Nie możemy więc zapominać o dokładnym czyszczeniu specjalnie przeznaczonym do tego płynem. Kolejnym krokiem jest przechowywanie soczewek w czystym pojemniczku wypełnionym świeżym płynem. Mycie zdjętej soczewki płynem ma na celu pozbycie się z niej resztek śluzu, produkowanych przez oko osadów oraz kosmetyków i innych zanieczyszczeń.
Nauka zakładania soczewek będzie efektywna tylko wtedy, gdy będziemy regularnie ćwiczyć. Nie wolno nam także zapomnieć o podstawowych zasadach higieny.
Artykuł powstał przy współpracy z Ośrodkiem Korekcji Wzroku w Łodzi.