Fotostarzenie skóry jest procesem, który dotyczy każdego z nas. Jednak od naszych nawyków zależy, w jakim stopniu doświadczymy fotostarzenia. Warto pamiętać, że fotoanging to nie tylko nieestetyczne zmiany na skórze, ale zwiększone ryzyko groźnych chorób nowotworowych. Czym jest fotoaging, jak się objawia i jak się przed nim chronić?
Fotostarzenie skóry – objawy fotoagingu
Promienie słoneczne są nam niezbędne do życia. To dzięki nim nasz organizm produkuje witaminę D, która odpowiada za stan naszych kości i bierze udział w budowaniu odporności. Jednak nadmierna ekspozycja na promienie UV ma negatywne skutki. Promienie UVA przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które odpowiadają za stres oksydacyjny, z kolei promienie UVB w sposób bezpośredni naruszają nasze DNA. Oprócz promienia UV do naszej skóry dociera także promieniowanie podczerwone IR – promienie IR-A dociera do skóry właściwej, znacząco przyspieszając procesy starzenia i zwiększając ryzyko nowotworów skóry, IR-B oraz IR-C zatrzymuje się na naskórku, rozgrzewa go i przyczynia się do powstawania podrażnień. Ponadto promieniowanie podczerwone prowadzi do rozpadu kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność skóry.
Do objawów fotostarzenia skóry należą przede wszystkim:
- przesuszenie skóry
- przebarwienia
- nadmierne wydzielanie sebum oraz nadmierna keratynizacja, czyli zaczopowanie skóry
- rogowacenie naskórka
- zwiotczenie skóry
- pękanie naczynek krwionośnych
Ochrona przed fotostarzeniem skóry
Aby spowolnić procesy fotostarzenia, należy stosować dobre kosmetyki z filtrem UV. Krem do twarzy DermaQuest zawiera filtr SPF30, a także CBD, który jest silnym antyoksydantem – skutecznie zwalcza wolne rodniki, redukując stres oksydacyjny. Ponadto doskonale nawilża i regeneruje skórę, dzięki czemu efektywnie spowalnia fotostarzenie skóry i poprawia stan skóry.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Bio-Med.
Fot. Shutterstock.