Szukając sposobów na pozbycie się bólu, jedną z najczęstszych sugestii jest odpoczynek. Na bolące mięśnie pomaga gorąca kąpiel, na ból ręki – czasowe odciążenie kończyny, a na ból głowy na przykład rezygnacja ze zbyt wielu bodźców, z którymi mamy do czynienia na co dzień. A co, jeśli ból pojawia się również podczas pozornego relaksu? Wówczas mamy do czynienia z tzw. bólem spoczynkowym, którego z całą pewnością nie należy ignorować. Sprawdź, czym tak naprawdę jest ból spoczynkowy i kiedy warto udać się z tą dolegliwością do specjalisty.
Na czym polega ból spoczynkowy?
Z bólem spoczynkowym mamy do czynienia wtedy, gdy podczas braku aktywności fizycznej odczuwamy na przykład dolegliwości zlokalizowane w okolicach klatki piersiowej. Istnieje wiele rejonów ciała, w których może dojść do wystąpienia bólu spoczynkowe i żadnej z tych sytuacji nie należy lekceważyć. Najczęściej ból spoczynkowy obejmuje obszary serca. Niejednokrotnie towarzyszy mu również uczucie duszności i charakterystyczne kołatanie. Zdarza się jednak, że z bólem spoczynkowym mamy do czynienia w obrębie nogi lub ręki. W takiej sytuacji wiąże się on m.in. z uczuciem drętwienia palców, które z czasem stopniowy rozchodzi się w kierunku kolejnych partii kończyny.
Najczęstsze przyczyny występowania ból spoczynkowego
Głównym powodem występowania bólu spoczynkowego jest nieodpowiednie ukrwienie organizmu. Oznacza to, że do wybranego obszaru ciała nie dopływa ilość krwi dostateczna, aby zapewnić mu pełną aktywność. Z pojawieniem się bólu spoczynkowego bezpośrednio związana jest zatem choroba miażdżycowa, wpływająca na zwężenie się żył i tętnic. W takiej sytuacji krew nie przepływa we właściwy sposób, czego efektem jest drętwienie i bolesność. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ból spoczynkowy może być również wystąpieniem stanu przedzawałowego albo samego zawału serca.
Jak leczyć ból spoczynkowy?
Jeśli dojdzie do sytuacji, w której zaczęliśmy odczuwać ból spoczynkowy w którejkolwiek partii ciała, w żadnym wypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza – specjalisty. Ważne jest, aby jak najszybciej udać się do kardiologa – specjalisty od chorób sercowo-naczyniowych. Należy również regularnie kontrolować poziom cholesterolu oraz glukozy, a także dbać o utrzymanie odpowiedniej dla naszego wzrostu i budowy ciała wagi. Doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu spoczynkowego i innych dolegliwości okaże się także z pewnością zmiana diety na bardziej lekkostrawną i rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych.
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Vitamed.