Szukając sposobu na zdrowie i długowieczność, warto poznać zalety kąpieli solankowych. Ten naturalny rytuał znany od tysięcy lat jest z powodzeniem wykorzystywany w największych ośrodkach SPA. Nie każdy wie, że kąpiel w solance może przygotować również w domowym zaciszu. Przedtem warto jednak poznać wskazania i przeciwskazania do takiego zabiegu, a także bliżej przyjrzeć się temu, na czym polega kąpiel solankowa.
Kąpiel solankowa – działanie
Zanurzając się w wannie z solanką, w rzeczywistości odżywiamy naszą skórę jonami chlorku sodu. Ta drogocenna substancja ukryta jest tysiące metrów pod powierzchnią Ziemi. Właśnie to sprawia, że woda z jej dodatkiem jest tak wysoce nasycona.
Działanie kąpieli solankowych jest bardzo różnorodne. Taki zabieg widocznie wpływa na kondycję skóry, która po kąpieli w solance staje się wygładzona i ujędrniona. Co więcej, kąpiele solankowe pomagają odkazić ewentualne niedoskonałości na skórze.
Zalety sesji w zbiorniku z solanką docenią też wszyscy uprawiający sport. Trudno wyobrazić sobie coś przyjemniejszego niż odpoczynek w kąpieli solankowej po intensywnym treningu. Roztwór chlorku sodu pomoże rozluźnić mięśnie, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko zakwasów.
Kąpiel w solance – na co pomaga?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kąpiele solankowe pozytywnie wpływają nie tylko na urodę, ale też na stan zdrowia. Jony chlorku sodu pomagają m.in. w leczeniu astmy oskrzelowej, licznych chorób dermatologicznych, reumatyzmu i tzw. dolegliwości kobiecych. Poza tym solanka kąpielowa jest rekomendowana osobą borykającym się z zaburzeniami krążenia i nerwicą. Już kilkanaście minut kąpieli wystarczy, aby złagodzić stres i pogłębić oddech. Aby odczuć faktyczne rezultaty, warto wykonać serię około 10 kąpieli w solance, po 20 minut każda.
Kąpiel solankowa – przeciwwskazania
Podobnie, jak w przypadku innych zabiegów, również dla kąpieli w solance istnieją jednak przeciwskazania. Zanim zaplanujemy ją w domu albo salonie odnowy biologicznej, upewnijmy się, że nas one nie dotyczą. Do przeciwwskazań dla kąpieli solankowych należą na przykład:
- wady serca i układu krążenia;
- nowotwory;
- otwarte rany
- i nadczynność tarczycy.
Kąpiel solankowa w ciąży również nie jest rekomendowana przez lekarzy.
Jak przygotowywać kąpiele solankowe w domu?
Dziś nie trzeba już planować wizyty w SPA, aby móc cieszyć się urokami kąpieli w solance. Z łatwością można przygotować kąpiel solankową w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty i zadbać o odpowiedni nastój w łazience.
Do wanny wlej wodę o temperaturze 36-38 °C, a następnie dodaj co najmniej kilogram soli. Rozmieszaj sól do chwili całkowitego rozpuszczenia. Zamiast tego możesz też skorzystać z gotowej solanki kąpielowej. Wejdź do wanny i ciesz się kąpielą solankową bez wychodzenia z domu.Artykuł powstał we współpracy z portalem www.solanka.pl.