Prawidłowe czyszczenie uszu chroni przed powstaniem czopu z woskowiny usznej, który zatyka uszy i wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Jednak należy wystrzegać się błędów podczas czyszczenia uszu, które mogą doprowadzić nawet do bolesnych infekcji. Czy wiesz, jak prawidłowo czyścić uszy?
Czym jest woskowina uszna i jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia?
Woskowina uszna, którą usuwamy podczas czyszczenia uszu, jest fizjologiczną wydzieliną o ważnych, ochronnych właściwościach. Składają się na nią martwy naskórek, sebum oraz wydzielina gruczołów woskowinowych. Zapobiega ona podrażnieniom skóry w przewodzie słuchowym oraz chroni błonę bębenkową przed uszkodzeniem. Woskowina stanowi także barierę przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, a dzięki właściwościom antybakteryjnym minimalizuje ryzyko infekcji. Dlatego nie powinniśmy pozbawiać się woskowiny usznej za wszelką cenę, a czyszczenie uszu powinno sprowadzać się do zapobiegania powstawania czopa, który wywołuje nieprzyjemne w odczuciach objawy, takie jak uczucie wody, pogorszenie słuchu, a niekiedy także kłucie.
Jak czyścić uszy, by sobie nie zaszkodzić?
Czyszczenie uszu to zabieg kosmetyczny, który należy wykonywać z największą starannością. Patyczki do uszu służą wyłącznie do czyszczenia małżowiny usznej, nie wolno wkładać go do kanałów słuchowych. W ten sposób nie tylko wpychamy woskowinę do środka, ale narażamy się także na podrażnienia wewnątrz aparatu słuchowego. W przypadku nieuważnego ruchu można doprowadzić nawet do niezwykle bolesnego zapalenia ucha.
Na co dzień czyszczenie uszu powinno odbywać się za pomocą wody z mydłem lub specjalistycznych sprayów do czyszczenia uszu, olejków lub parafiny. Parafinę należy podgrzać do temperatury ciała i wpuścić do ucha kilka kropel. Wypłynie ona z ucha wraz z nadmiarem woskowiny. Zabieg ten należy powtarzać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, ponieważ nadmierne czyszczenie uszu powoduje przyspieszoną produkcję woskowiny usznej.
Jeśli objawy zatkania uszu woskowiną nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza laryngologa, który profesjonalnie wyczyści uszy. Zabieg jest bezbolesny i zajmuje kilka chwil.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.