Uwaga Rodzice! Wady wymowy pojawiają się coraz częściej
Statystyki nie są zbyt przychylne dla przyszłych pokoleń. Liczne badania ostatnich lat dowodzą, że poprawna wymowa to już rzadkość wśród dzieci. Większość naszych pociech powinna uczęszczać obligatoryjnie na zajęcia logopedyczne. Problem dotyka ponad 41% trzylatków i 50% czterolatków! W przypadku dzieci starszych statystyki są druzgocące – ponad 75% pięcio- i sześciolatków ma problem ze swobodnym i prawidłowym komunikowaniem się.
Przyczyny problemów z mową
Większość naukowców alarmuje – to styl życia rodziny wpływa na niekorzystny rozwój mowy u dzieci. Zapracowani dorośli nie mają czasu na rozmowy z dziećmi, nie czytają na głos, nie przykładają uwagi do prawidłowego wypowiadania słów i wyrażeń. Nie zwracają również uwagi na sposób mówienia dziecka, a więc w tej pierwszej, najbardziej płynnej fazie pod względem nauki, po prostu nie zwracają uwagi na momenty, w których należałoby zareagować i podjąć pewne działania na rzecz późniejszej prawidłowej mowy. Bardzo dużo czasu dzieci spędzają przed komputerem czy telewizorem, oglądają sporo filmików, które silnie na nie wpływają. Z jednej strony mając pozytywne oddziaływanie, z drugiej nieco bardziej szkodliwe.
Anatomia aparatu mowy
Najtrudniejszym do wyeliminowania problemem ważącym na prawidłowym rozwoju mowy jest budowa anatomiczna aparatu mowy. Należy od samego początku dbać o rozwój jamy ustnej i prawidłowych odruchów (głównie ssania, cmokania). Dzieci karmione piersią znacznie rzadziej mają problem z wymową, w naturalny sposób trenują żuchwę i szczękę, przygotowując się do mówienia. Skrócone wędzidełka podjęzykowe należy jak najszybciej poddać zabiegowi frenulectomi, jeśli wada jest nieznaczna, często zalecane są ćwiczenia, mogące wpłynąć na rozwój wędzidełka. Sprawność narządów mowy to podstawa – w szczególności dotyczy to języka i warg. Także umiejętność prawidłowego oddychania wpływa na rozwój umiejętności dziecka.
Słuch, a mowa
Kolejną ważną kwestią w przypadku mowy jest słuch, o którym wiele osób zapomina. Jeśli zauważycie jakiekolwiek problemy dzieci z porozumiewaniem się, od razu zgłoście się do laryngologa – słyszenie i mówienie są ze sobą nierozerwalnie związane. Ogólne poczucie komfortu fizycznego, pewność siebie dziecka, umiejętność radzenia sobie z rzeczywistością i z innymi ludźmi, mają bezpośredni wpływ na mówienie. Jeśli dziecko się boi, nie będzie mówić.
Specjaliści
Rodzice, bądźcie uważni. Jeśli jakiekolwiek zachowania Waszych dzieci Was niepokoją, zwróćcie się do specjalistów, wspierających dzieci w harmonijnym rozwoju. Warto zadbać o takie elementy rozwoju jak mowa, by w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i wieloletnich kuracji. Istnieje wiele ciekawych poradni logopedycznych, które dzielą się cennymi wskazówkami na co zwracać uwagę, jak pomagać dzieciom, świadczą usługi logopedyczne na naprawdę wysokim poziomie. Zapoznajcie się z nimi. Jedną z taki przyjaznych poradni jest zuczekkrakow.pl! Wesoły żuczek pomaga rodzicom być czujnym, a dzieci wspiera w pokonywaniu trudności!
3 thoughts on “Rola rodziców w rozwoju mowy dziecka”