Dzień rozpoczęty od wypicia wody z miedzianego naczynia przynosi wiele korzyści. Aby móc w pełni skorzystać z dobroczynnych właściwości tego typu naczyń, ważne jest ich prawidłowe stosowanie i odpowiednie czyszczenie. Jak postępować z miedzianymi naczyniami na wodę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
To mieszkańcy Indii zauważyli, że woda przechowywana w miedzianych naczyniach dłużej zachowuje świeżość. Znane od tysiącleci właściwości miedzi sprawiają, że woda z miedzianego kubka czy też dzbanka nie tylko smakuje lepiej – w końcu dzięki miedzi jest wolna od bakterii, w tym również E.coli i S.aureus, wirusów, grzybów, pleśni i glonów – ale i odtruwa układ pokarmowy oraz poprawia trawienie. Kolejną zaletą wzbogaconej miedzią wody jest zapobieganie nadciśnieniu, obniżanie poziomu cholesterolu, a także zmniejszanie stanów zapalnych stawów. Miedź poprawia wchłanianie żelaza w organizmie, zapobiegając w ten sposób anemii. Przyspiesza gojenie się ran, stymuluje mózg, poprawia zdolność uczenia, reguluje pracę tarczycy, a także poprawia stan skóry i włosów. Nie można również nie wspomnieć o tym, że stanowi zastrzyk energii.
Jak wybrać odpowiednie naczynia miedziane do przechowywania wody?
Już wiesz, że naczynia miedziane na wodę są doskonałym wyborem do przechowywania wody. Poza tym, że mają właściwości zdrowotne, charakteryzują się odpornością na korozję i trwałością. Mają również naturalne właściwości antybakteryjne. Decydują się na zakup tego typu naczyń, należy upewnić się, że są odpowiednio zaimpregnowane i mają powierzchnię bez porów. Warto również sprawdzić, czy naczynia są oznakowane jako bezpieczne do użytku spożywczego. Przed pierwszym użyciem należy je dokładnie umyć i osuszyć. Warto pamiętać o tym, że o ile naczynia miedziane są idealne do przechowywania wody, o tyle nie nadają się do przechowywania innych płynów. Im bardziej kwaśna ciecz trafi do naczynia, tym większe będzie wypłukiwanie miedzi z organizmu. Nie zaleca się picia z naczyń miedzianych płynów o pH <6,0, czyli m.in. soków owocowych i alkoholu.
Jak długo przechowywać wodę w miedzianym naczyniu?
Wzbogaconą o jony miedzi wodę należy przechowywać w naczyniu do 8-12 godzin. Sprawdzonym rozwiązaniem jest nalewanie wody do miedzianego naczynia na noc, by móc rano wypić ją na czczo, zapewniając sobie lepszy początek dnia. Woda nabiera właściwości zdrowotnych po 4 godzinach przechowywania w miedzianym naczyniu. Woda stale przechowywana w miedzianym naczyniu może być dla nas toksyczna ze względu na nadmiar miedzi. Powoduje on ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy i ból mięśni. W niektórych przypadkach może również doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby i nerek lub krwawienia z przewodu pokarmowego.
Jak prawidłowo czyścić i konserwować naczynia miedziane do przechowywania wody?
Aby prawidłowo czyścić i konserwować naczynia miedziane do przechowywania wody, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Przed pierwszym użyciem naczyń miedzianych do przechowywania wody trzeba je dokładnie umyć i osuszyć.
- Aby zachować czystość i higienę, po każdym użyciu należy je myć ciepłą wodą z mydłem lub delikatnym detergentem, pamiętając, by nie używać środków mogących porysować powierzchnię.
- Po umyciu naczyń trzeba starannie osuszyć je miękkim ręcznikiem lub ściereczką bawełnianą.
- Aby zapobiec korozji i utrzymać połysk miedzi, można raz na jakiś czas polerować powierzchnię wewnątrz i na zewnątrz naczyń specjalnym preparatem do polerowania miedzi lub oliwą z oliwek.
- Należy unikać stosowania szorstkich środków czyszczących, takich jak sól lub proszek do pieczenia, ponieważ mogą one usunąć warstwę ochronną miedzi i sprawić, że będzie ona podatna na korozję.