Terapeutyczne właściwości dźwięków są doskonale znane od tysięcy lat. Choć dziś z rozległych pół i skórzanych namiotów ich wykorzystanie przeniosło się do specjalistycznych gabinetów, zasady pozostają niezmienne. Muzykoterapia, bo właśnie o tej dziedzinie życia codziennego mowa, może pomóc w leczeniu naprawdę różnorodnych problemów i schorzeń. Jednym z najczęściej wykorzystywanych do jej uprawiania instrumentów są misy tybetańskie. Oto co jeszcze warto wiedzieć na temat muzykoterapii.
Muzykoterapia – na czym polega?
Definicja muzykoterapii głosi, że jest to dziedzina wykorzystująca dźwięk do poprawy funkcjonowania pacjentów. Muzykoterapia jest wykorzystywana zarówno w stosunku do dzieci, jak i dorosłych, choć stosowane w tym celu metody różnią się od siebie.
Uniwersalność technik muzykoterapeutycznych sprawia, że cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem. Jednym z najbardziej niezwykłych instrumentów stosowanych przez muzykoterapeutów jest misa tybetańska, nazywana też misą dźwiękową.
Misy dźwiękowe – cena i zastosowanie
Początkowo misy tybetańskie były wykorzystywane przede wszystkim do celów religijnych. Wierzono, że ich charakterystyczny, głęboki dźwięk, pozwala skomunikować się ludziom z otaczającą ich energią i bóstwami.
Z czasem misy tybetańskie zaczęto wykorzystywać również do leczenia niektórych problemów zdrowotnych poszczególnych społeczności. Wbrew pozorom, termin „misy tybetańskie” nie jest całkowicie poprawny. W rzeczywistości bowiem instrumenty te zostały wynalezione na terenie Indii i dopiero stamtąd przybyły do Tybetu i Nepalu.
Poszczególne misy tybetańskie różnią się od siebie wartością. Cena mis tybetańskich zależy przede wszystkim od wielkości i rodzajów metali, jakie zostały użyte do stworzenia stopu. To od ich właściwości zależy, jaki dźwięk wyda misa po uderzeniu jej lub potarciu odpowiednim narzędziem.
Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „misy tybetańskie – cena”, już po kilku chwilach można zauważyć naprawdę szeroki wachlarz cenowy. Najtańsze misy kupimy za kilkaset, a najdroższe – za nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Jakie schorzenia można leczyć dzięki misie tybetańskiej?
Choć dla wielu osób cena misy tybetańskiej może się wydawać nadmiernie wysoka, warto zdawać sobie sprawę z właściwości tego instrumentu. Przede wszystkim głęboki dźwięk mis wprowadza uczestników seansu w niecodzienny stan spokoju zbliżonego do medytacji. W ten sposób ludzki organizm ma szansę na wyciszenie, a mózg skupia się na podstawowych czynnościach życiowych. Takie właściwości misy tybetańskiej z pewnością docenią wszyscy, którzy na co dzień narzekają na zbyt szybkie tempo życia i nadmierną ilość obowiązków.
Poza tym dźwięk misy ma za zadanie odblokować odpowiedni przepływ energii w ciele. Uruchamiając tzw. czakry, instrumenty mają przynieść ukojenie i zdolność do „zresetowania” umysłu. Taka różnorodność zastosowania sprawia, że cena mis tybetańskich przestaje szokować.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Thomas Harmony.