Rekuperacja jest jednym z rozwiązań, które znacznie poprawia nasz komfort życia w budynkach. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to najlepsza metoda na zachowanie stałej cyrkulacji powietrza. Według prawa budowlanego każdy budynek powinien mieć odpowiednia wentylację. Planując system wentylacyjny w naszym domu zadbajmy, by nie tylko spełniał on przepisy, ale był funkcjonalny i wydajny. Dobrze wietrzone mieszkanie, to zdrowe mury, a przede wszystkim zdrowi mieszkańcy. Niedostateczna wentylacja może negatywnie wpływać na samopoczucie i stan zdrowia domowników – zwiększa ryzyko alergii, astmy, a także powoduje uczucie ciągłego zmęczenia. Decydując się na montaż rekuperacji należy unikać kilku najczęściej popełnianych błędów.
Błąd #1: brak projektu rekuperacji
Żeby rekuperacja działała sprawnie i bezawaryjnie przez lata, bardzo ważne jest wykonanie dobrego projektu. Precyzyjnie zaplanowana instalacja pozwala w pełni wykorzystać wydajność urządzenia. Należy pamiętać, że w każdym pomieszczeniu powinna znajdować się czerpnia i wyrzutnia. Ważne jest też miejsce, w którym umieścimy rekuperator. W kwestii zaprojektowania instalacji rekuperacji warto zaufać specjalistom z Centrum Rekuperacji. Mają oni najświeższą wiedzę i duże doświadczenie w wykonywaniu instalacji wentylacji mechanicznej.

Błąd #2: nieszczelne okna i drzwi
Rekuperacja ma ochronić nasz dom przed zbędną utratą ciepła, a także na bieżąco dostarczać do wnętrza świeże powietrze i usuwać zużyte. Jeżeli jednak nie zadbamy o odpowiednie uszczelnienie drzwi i okien, wówczas rekuperacja nie będzie prawidłowo działać. Przez nieszczelności będzie uciekać z wnętrza domu ciepło, które przecież chcemy zachować. Nieszczelne okna to też miejsce przez które do naszych domów przedostaje się smog i inne zanieczyszczenia powietrza.
Błąd #3: łączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną
Przy wykonywaniu instalacji wentylacji ważna jest konsekwencja. Błąd łączenia wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej z odzyskiem ciepła dotyczy przede wszystkim starszych budynków. W większości domów zazwyczaj pierwotna wentylacją była grawitacyjna. Jednak w momencie przejścia na wentylację mechaniczną, powinniśmy całkowicie zrezygnować z kanałów używanych do wentylacji grawitacyjnej.
Błąd #4: dobór złych kanałów wentylacyjnych
Na etapie montażu bardzo ważny jest dobór właściwych kanałów wentylacyjnych. Kanały o zbyt małej lub zbyt dużej średnicy mogą zmniejszyć wydajność instalacji, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do nieprawidłowego działania rekuperacji. Kanały wentylacyjne o zbyt dużej średnicy mogą być przyczyną hałasu, jaki wydaje instalacja.
Chcesz dowiedzieć się więcej o instalacji rekuperacji? Czekamy na Twoje pytania w komentarzach!