Korzystanie z medycyny naturalnej od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi pomimo zmieniających się okoliczności. Choć poszczególne dziedziny nauki rozwijają się w oszałamiającym tempie, wciąż to właśnie siły żywiołów dla wielu z nas są źródłem zdrowia i odporności. To właśnie z zasobów ukrytych wokół nas korzystają ci, którzy potrafią wprawić w drgania misy kryształowe i tybetańskie. Zgromadzona w nich energia zostaje w ten sposób uwolniona, dzięki czemu może zostać przeniesiona na uczestnika sesji terapeutycznej. Czym różnią się od siebie misy kryształowe i tybetańskie? Czym się charakteryzują?
Misy kryształowe – energia ukryta w kwarcu
Tradycyjne misy kryształowe, które można znaleźć w sklepach sprzedających oferujących akcesoria do muzykoterapii, są wykonane niemal w całości z kwarcu. „Uruchamiając” misę przy pomocy specjalnej, dołączonej do zestawu pałki albo poprzez pocieranie, można wprawić ją w drgania, które pozostaną wyczuwalne nawet z odległości od misy. Charakterystyczne mrowienie, które odczuwają osoby „budzące” misy kryształowe to właśnie efekt przepływu energii, której zadaniem jest wywarcie pozytywnego wpływu na uczestników terapii.
Jak czyścić misy kryształowe?
Aby raz kupiona misa kryształowa jak najdłużej zachowała swoje właściwości i atrakcyjny wygląd, należy zadbać o jej regularną pielęgnację. Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie do czyszczenia szmatki wykonanej z delikatnego materiału. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku mis kryształowych, które zostały zabarwione na rozmaite kolory. Użyta w tym celu farba bardzo często okazuje się nieodporna na kontakt z wodą, dlatego najlepiej oczyszczać misy kryształowe jedynie na sucho.
Misy tybetańskie – prawdziwa mieszanka
W przeciwieństwie do mis kryształowych, misy tybetańskie są wykonane ze stopu różnych metali. Taka mieszanka sprawia, że ich dźwięk znacznie różni się od tego wydawanego przez misy kryształowe. Ponadto, misy tybetańskie pochodzą z XVIII w. n.e., kiedy to przybyły do Tybetu wprost z Indii. W przeciwieństwie do mis kryształowych, będących efektem współczesnych działań, misy tybetańskie to w pełni oryginalny instrument, produkowany w ten sam sposób od tysięcy lat. W tym właśnie leży jego siła – misa tybetańska doskonale znana była już indyjskim, a potem buddyjskim mnichom i uczonym.
Misy kryształowe i tybetańskie – zastosowanie
Zarówno misy kryształowe, jak i tybetańskie są obecnie wykorzystywane do energoterapii i muzykoterapii. Płynąc z nich energia i emitowany podczas uderzania lub pocierania dźwięk są niepowtarzalne i w istotny sposób wpływają na samopoczucie osób korzystających z terapii. Dzięki głębokim tonom, misy dźwiękowe i tybetańskie wprowadzają pacjentów w stan głębokiego relaksu i pomagają w ten sposób zregenerować ciało i umysł jednocześnie. Właśnie dlatego zabiegi wykonywane z zastosowaniem mis tybetańskich i kryształowych bardzo często są nazywane „masażami dźwiękiem”. Choć praktyka ta ma już tysiące lat, z każdym rokiem zdobywa nowych fanów na całym świecie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Thomas Harmony.