Apteczka to niezbędne wyposażenie każdego domu, biura lub samochodu. Powinna zawierać podstawowe leki i środki opatrunkowe, które mogą okazać się przydatne w razie nagłego wypadku lub choroby. Wyposażenie zawsze należy dostosować do potrzeb jej użytkowników oraz miejsca, w którym będzie przechowywana.
Polskie przepisy prawa nie określają wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Kraje Unii Europejskiej od lat sugerują się normą DIN (skrót od Deutsches Institut für Normung, czyli Niemiecki Instytut Nowelizacyjny), która określa liczbę i rodzaj artykułów niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie zakładu pracy, biura, szkoły czy instytucji. DIN jest opisem wymaganej zawartości apteczki. W naszym kraju nie ma obowiązku przestrzegania tej normy.
Jak wyposażyć apteczkę domową – przegląd niezbędnych leków i produktów medycznych
W apteczce domowej powinny znaleźć się leki przeciwbólowe, środki przeciwgorączkowe i przeciwalergiczne, leki na biegunkę i wymioty, syrop na kaszel, spray na katar, środki na ukąszenia owadów oraz preparaty na oparzenia. Dodatkowo warto mieć w apteczce plastry, bandaże – zwykły i elastyczny, gazy opatrunkowe, chustę trójkątną, maści i żele do stosowania miejscowego, jednorazowe rękawiczki, nożyczki ratownicze oraz preparat do odkażania rąk.
Jak wyposażyć apteczkę firmową – przegląd niezbędnych leków i produktów medycznych oraz porady dotyczące zarządzania nią
Wyposażenie apteczki firmowej powinno być dopasowane do warunków panujących w miejscu wykonywania swojego zawodu. Warto ustalić je w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę lekarską. Co istotne, w apteczce powinny znaleźć się wyłącznie środki opatrunkowe. Należy unikać przechowywania środków przeciwbólowych, kropli żołądkowych lub nasercowych itp., o ile osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy nie ma wykształcenia medycznego i nie jest upoważniona do podawania tego typu środków. Wyposażenie apteki zgodnie z normą DIN: bandaże, opatrunek w opakowaniu G, M i K, chusty – opatrunkowa, trójkątna i z flizeliny, zestaw plastrów, koc ratunkowy, kompresy, ustnik do sztucznego oddychania, worek foliowy, rolka przylepca, rękawice jednorazowe, nożyczki, instrukcja udzielania pierwszej pomocy medycznej. Apteczka powinna być regularnie dezynfekowana i chroniona przed wilgocią oraz dostaniem się do niej osób postronnych. Apteczkę należy zamontować w widocznym miejscu i odpowiednio oznakować. Pracownik odpowiadający za zawartość apteczki i jej okresowe uzupełniane powinien mieć odpowiednie przeszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy.
Jak wyposażyć apteczkę samochodową – przegląd niezbędnych leków i produktów medycznych
Apteczka samochodowa powinna zawierać podstawowe leki i produkty medyczne, które mogą okazać się przydatne w razie nagłej sytuacji. Zgodnie z niemiecką normą DIN, której stosowanie jest dobrowolne, do niezbędnych produktów zaliczamy: chusty – opatrunkowe i trójkątne, kompresy sterylne, opaski elastyczne – różne rodzaje, opatrunki indywidualne G i M, zestaw plastrów, koc ratunkowy, rękawice lateksowe i nożyczki. Warto również zadbać o obecność leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, preparatów łagodzących skutki pogryzienia przez zwierzęta, leki na alergię, biegunkę i wymioty oraz termometr medyczny. Aby apteczka samochodowa spełniła swoją funkcję, ważne jest jej regularne uzupełnianie oraz odpowiednie przechowywanie. Należy upewnić się, że wszystkie produkty są datowane i ważne oraz trzymać je w suchym miejscu o temperaturze pokojowej. Warto również co jakiś czas sprawdzać stan apteczki i uzupełniać ją o nowe produkty lub te, które szybko się kończą (np. bandaże).
Dodatkowe elementy
Specjaliści z firmy Dar Zdrowia – www.darzdrowia.pl – polecają wyposażenie apteczek domowych i samochodowych o kilka przydatnych produktów jak: roztwór soli fizjologicznej do przemywania oczu i nosa, przeciwbólowe plastry rozgrzewające, podwyższające nakładki na sedes (wspomagają osobę starszą lub niepełnosprawną podczas siadania i wstawania z toalety), a także żelowe kompresy ciepło/zimno (sprawdzą się w przypadku obrzęku lub stanu zapalnego).