Bezsenność i inne zaburzenia snu to coraz częściej występujący problem natury zdrowotnej, który dotyczy coraz młodszych osób. Przyczyn bezsenności jest wiele, a duża część z nich jest znakiem naszych czasów. I chociaż o bezsenności nie mówi się w kontekście chorób cywilizacyjnych, z całą pewnością jest to poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Dowiedz się, czym tak właściwie jest bezsenność, jakie są jej przyczyny oraz po jakie domowe sposoby na bezsenność w pierwszej kolejności. Co zrobić, gdy one zawiodą?
Bezsenność – przyczyny zaburzeń snu i bezsenności
O bezsenności pokutuje mit, że dotyka ona wyłącznie osoby starsze. Tymczasem na bezsenność narzeka coraz więcej młodych ludzi. Również wiele osób boryka się z innymi zaburzeniami snu – częste wybudzanie się w nocy i brak głębokiej fazy snu REM. Wszystkie zaburzenia snu i bezsenność skutkują zmęczeniem w ciągu dnia, brakiem koncentracji, spadkiem odporności. W dłuższej perspektywie zaburzenia snu i bezsenność mogą prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej i metabolicznej, do otyłości, depresji, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Ponadto trwają badania nad wpływem zaburzeń snu i bezsenności na procesy rakotwórcze. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć bezsenności, a skutecznie z nią walczyć.
Przyczyny bezsenności i zaburzeń snu:
- zewnętrzne – oddziaływanie światła niebieskiego przed snem, hałas, zmiana strefy czasowej, upał, drzemki w ciągu dnia
- psychogenne – stres, konflikty
- psychotyczne – depresja, lęki
- somatyczne – dolegliwości, które zaburzają sen, jak zespół niespokojnych nóg czy parcie na pęcherz
- neurogenne – choroby układu nerwowego
- toksyczne – alkohol, zatrucie tytoniem
Domowe sposoby na bezsenność
Jeśli dopiero zauważyliśmy u siebie problemy z zasypianiem lub częstym budzeniem się w nocy, możemy postarać się poprawić jakość snu domowymi sposobami. W wielu przypadkach do zaburzeń snu dochodzi w wyniku zaburzenia rytmu okołodobowego. Dlatego w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swojemu trybowi dnia. Należy zwiększyć aktywność fizyczną, najlepiej przenosząc ją na świeże powietrze. Jeśli treningów nie da się wykonywać na dworze, ćwiczmy przy otwartych oknach. Warto także codziennie spacerować. Ważnym jest, by codziennie wstawać o tej samej porze, nie odsypiając nieprzespanej nocy w ciągu dnia. Szukajmy także bodźców poznawczych – zacznijmy uczyć się języka obcego lub wróćmy do ulubionego hobby. Przed snem wyłączmy telewizję, komputer i odłóżmy smartfona na bok – światło niebieskie, jakie emitują te sprzęty mają zgubny wpływ na nasz rytm okołodobowy. Jedyny sprzęt elektroniczny, z jakiego możemy korzystać przed snem, to czytnik książek, który nie emituje niebieskiego światła.
Postarajmy się także zmienić dietę na lekkostrawną i ograniczmy picie napojów przed snem. Możemy także sięgnąć ziołowe tabletki na sen, których jednak nie można brać zbyt długo. Przed ich zażyciem należy zapoznać się z ulotką. Jeśli jednak domowe sposoby na bezsenność nie pomogą i zaburzenia nie ustąpią po miesiącu, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Profesjonalna pomoc – sposoby na bezsenność, jakie oferuje nam medycyna
Aby lekarz mógł nam skutecznie pomóc w zwalczeniu bezsenności, należy zdiagnozować jej przyczynę. Często konieczna jest konsultacja z kardiologiem, endokrynologiem, psychiatrą, którzy wyeliminują lub potwierdzą potencjalną przyczynę bezsenności. Jeśli problem nie ustępuje, pacjent kierowany jest do ośrodka leczenia zaburzeń snu. Specjaliści wdrażają leczenie farmakologiczne – pacjent bezwzględnie musi stosować się do zaleceń lekarzy, by terapia była skuteczna i nie przyniosła skutków ubocznych.
Jednorazowe zaburzenia snu mogą przytrafić się każdemu. Jednak powracających trudności w zasypianiu lub innych zaburzeń nie wolno lekceważyć. Od razu należy sięgnąć po domowe sposoby na bezsenność, a jeśli one nie pomogą, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Artykuł powstał we współpracy z apteka-leki.pl.
1 thoughts on “Poznaj skuteczne sposoby na bezsenność!”