W poprzednim artykule zajęliśmy się zabiegami medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu. Często mylony on jest z kwasem hialuronowym, które ma nieco zbliżone zastosowanie w przypadku wygładzania zmarszczek. Jednak kwas hialuronowy jest zupełnie inną substancją, dlatego warto zaczerpnąć garść informacji o obu substancjach i zabiegach z ich wykorzystaniem jeszcze przed pójściem do kliniki medycyny estetycznej. O wyborze metody redukcji zmarszczek zadecyduje lekarz, który oceni stan skóry, a wybór oczywiście skonsultuje z Tobą. Przygotuj się do takiej wizyty i wybierz najlepszy zabieg dla siebie!
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to substancja, która występuje w ludzkim organizmie. Znajduje się on w pobliżu kolagenu i ma bezpośredni wpływ na elastyczność naszej skóry. Kwas hialuronowy doskonale wiąże cząsteczki wody, utrzymując właściwe nawilżenie skóry. Syntetyczny kwas hialuronowy jest substancją bardzo zbliżoną do tej organicznej, dlatego nasz organizm doskonale radzi sobie z przyswajaniem kwasu hialuronowego. Dlatego chętnie wykorzystywany jest w medycynie podczas leczenia reumatologicznego zapalenia stawów, oczu czy wątroby, ale także poważnych nowotworów.
Chociaż kwas hialuronowy nie jest trucizną tak jak botoks, jednak zabiegi z wykorzystaniem kwasu powinni wykonywać wykwalifikowani lekarze. Coraz więcej lekarzy spoza dziedziny medycyny estetycznej bierze udział w szkoleniach z medycyny estetycznej dla lekarzy, które przygotowują ich do przeprowadzania profesjonalnych i przede wszystkim bezpiecznych zabiegów.
Zastosowanie kwasu hialuronowego (HA) w medycynie estetycznej
Właściwości oraz doskonała przyswajalność kwasu przez nas organizm sprawiły, że bardzo chętnie lekarze i kosmetolodzy korzystają właśnie z tej substancji podczas zabiegów poprawiających kondycję skóry. Kwas znajdziesz w wielu kremach i faktycznie warto szukać go w składzie kosmetyku, który codziennie stosujesz.
Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 cząsteczek wody! Dlatego kwas tak doskonale nawilża naszą skórę, czyniąc ją sprężystą i gładką. Codziennie około 30% kwasu hialuronowego w naszym organizmie rozkłada się, a w to miejsce powstają nowe cząsteczki. Z czasem jednak zaczynamy tracić zdolność regeneracji, co obserwujemy w postaci wiotczenia skóry. Jeśli chcemy spowolnić ten proces, kremu z kwasem hialuronowego powinnyśmy używać od 20. roku życia.
Mezoterapia i redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym – czym się różnią?
W medycynie estetycznej stosuje się dwa rodzaje syntetycznego kwasu. Mezoterapia nawilża skórę, a poprzez pobudzenie procesów regeneracyjnych sprawia, że skóra jest odmłodzona po zabiegu oraz regeneruje się do sześciu miesięcy, po których należy powtórzyć zabieg. Seria 6 zabiegów znacznie poprawia elastyczność skóry. W trakcie tych zabiegów wykorzystuje się HA o niskiej masie cząsteczkowej, ale może być też wykonywana z wykorzystaniem innych substancji, np. osocza bogatopłytkowego.
Kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej wygładza zmarszczki. Najczęściej stosowany jest do redukcji zmarszczek statycznych, czyli tych, które są wynikiem utrwalenia zmarszczek dynamicznych (mimicznych). Jeśli masz wątpliwości, jak rozróżnić te dwa rodzaje zmarszczek, napnij skórę dwoma palcami – jeśli nadal widzisz niewielki ślad po zmarszczce, to właśnie odkryłaś zmarszczkę statyczną.
Przeciwwskazania do redukcji zmarszczek kwasem hialuronowym
Podobnie, jak w przypadku botoksu, istnieją przeciwwskazania, które wykluczają z dokonania takiego zabiegu:
- Nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- Ciąża i karmienie piersią
- Stany zapalne skóry
- Choroby autoimmunologiczne
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych (wypukłych blizn, które powstają najczęściej w wyniku długiego gojenia się ran i wypychania kolagenu na zewnątrz)
- Nieleczona cukrzyca
- Zaburzenia krzepliwości krwi
Kwas hialuronowy, który wykorzystywany jest w medycynie estetycznej, bardzo przypomina ten, który występuje w naszej skórze, dlatego bardzo rzadko powoduje alergie. Dlatego botoks zdecydowanie częściej niż botoks wybierany jest do zabiegów wypełnienia ust. Na konsultacji lekarskiej wspólnie z lekarzem podejmiecie decyzję, która substancja będzie dla Ciebie bezpieczniejsza, a zabieg skuteczniejszy.