Przymierzasz się do kilku- czy kilkunastodniowej wyprawy w głąb lasu? Przekonaj się, w jaki sposób zadbać o zapas wody. Poznaj różne możliwości, aby wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do Ciebie i Twojej wyprawy. Zachęcamy do lektury.
Woda w butelkach plastikowych
Najpopularniejszym sposobem zadbania o zasoby wody pitnej jest spakowanie do plecaka butelek z wodą mineralną bądź źródlaną. To propozycja przede wszystkim dla wędrowców i miłośników gór, którzy znają dokładną datę powrotu do obozowiska, a być może również po drodze będą mieli dostęp do sklepów. Woda w butelkach, bidonach czy menażkach nie jest jednak wystarczająca dla survivalowców, którzy chcą spędzić w głuszy wiele dni, zwłaszcza w ruchu. Duże zapasy wody poważnie obciążą bagaż.
Butelka z filtrem do wody
Aby zaoszczędzić miejsce w plecaku, poza jedną czy dwiema butelkami z wodą możesz zabrać butelkę z filtrem do uzdatniania wody. To świetne rozwiązanie dla osób udających się na obóz w lesie czy wyprawę po górach. Należy jednak pamiętać, że filtr w takiej butelce jest w stanie usunąć jedynie drobne zanieczyszczenia mechaniczne i osady. Zmiękcza wodę, redukuje chlor, poprawia smak i zapach. Filtr węglowy nie nadaje się natomiast do uzdatniania wody skażonej lub nieznanego pochodzenia. Jest to zatem rozwiązanie wyłącznie dla osób, które w trakcie pobytu w lesie będą miały dostęp do budynków z wodą z kranu albo źródeł wody oligoceńskiej.
Tabletki do uzdatniania wody
Produktem wprost stworzonym dla survivalowców, preppersów i innych zapaleńców sztuki przetrwania są tabletki do uzdatniania wody. To środki z substancją czynną NaDDC eliminujące zawarte w wodzie mikroorganizmy: zarodniki, bakterie, wirusy, glony, grzyby. Substancja owa została zatwierdzona przez WHO, a z tabletek korzysta nawet polskie wojsko. W zaledwie 30 minut można oczyścić aż litr wody. W razie dużych zanieczyszczeń należy użyć większej liczby tabletek.
Ratunkowe racje wody pitnej
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zestawach ratunkowych obejmujących racje wody pitnej. To racje wydzielone tak, aby podróżnik przeżył kryzysowe sytuacje. Zestawy zawierają kilka saszetek liczących np. 50 lub 100 ml, łącznie 500 ml. Pojedyncza racja pozwala przeżyć jeden dzień. Cienka saszetka nie zwiększa ciężaru zapasu kryzysowego i jest miękka, więc łatwo umieścić ją między innymi przedmiotami w plecaku survivalowca.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.com.pl.
Zdj. Shutterstock