Internista stwierdził u Ciebie reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową, łuszczycowe zapalenie stawów lub dnę moczanową? A może cierpisz na objawy charakterystyczne dla osteoporozy, fibromialgii lub choroby zwyrodnieniowej stawów? W takim razie niezwłocznie umów się do lekarza reumatologa w Tychach!
Kiedy należy umówić się do specjalisty?
Ogólnoustrojowe choroby autoimmunologiczne, takie jak zespół Sjögrena, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, mogą wywołać stan zapalny stawów. Istnieje ponad 100 różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i rodzajów zapalenia stawów, które wymagają pilnej wizyty u specjalisty.
Lekarz reumatolog w Tychach diagnozuje i leczy choroby układu mięśniowo-szkieletowego, a także ogólnoustrojowe choroby autoimmunologiczne, takie jak gościec. Wspomniane schorzenia mogą wywoływać ból, deformacje, obrzęk i sztywność stawów, mięśni i kości.
Jakie objawy powinny Cię skłonić do wizyty u reumatologa?
Wiele osób zmaga się z bólem mięśni i stawów. Jeśli jednak wspomniane dolegliwości trwają dłużej niż kilka dni, koniecznie odwiedź lekarza rodzinnego. Oceni, czy doświadczasz tymczasowego bólu związanego ze stanem zapalnym lub urazem, czy spowodowany jest reumatyzmem.W drugim przypadku skieruje Cię do specjalisty. Podobnie, jeśli dolegliwości ustąpią po lekach przeciwbólowych i/lub przeciwzapalnych, ale wrócą po zakończeniu leczenia, nadszedł czas, aby wybrać się do lekarza reumatologa w Tychach.
Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli odczuwasz ból w wielu stawach, nie jest związany ze starym urazem, albo towarzyszy mu gorączka, ucisk w klatce piersiowej, wysypka, sztywność mięśni, gorączka i/lub zmęczenie. Nie bagatelizuj też nawracających bólów głowy lub mięśni, zwłaszcza jeśli skończyłeś 50 lat.
Jak wygląda wizyta u lekarza reumatologa w Tychach?
Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u lekarza reumatologa w Tychach? Najpierw specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, podczas którego zapyta Cię o objawy, przyjmowane leki, choroby przewlekłe i problemy zdrowotne występujące w rodzinie. Następnie wykona badanie fizykalne, zwracając szczególną uwagę na dolegliwości bólowe, obrzęki stawów i trudności z poruszaniem. Najprawdopodobniej skieruje Cię na dodatkowe badania, takie jak morfologia krwi i ogólna analiza moczu. W razie potrzeby zleci specjalistyczne testy, w tym USG, RTG, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Analizując wyniki badań, lekarz reumatolog w Tychach bierze pod uwagę przede wszystkim badanie RF, czyli poziom czynnika reumatoidalnego.
Wiele chorób reumatycznych jest dziedzicznych, w związku z tym poinformuj lekarza rodzinnego i reumatologa, jeśli taki problem występuje w Twojej rodzinie. Cierpisz na uporczywy ból stawów, mięśni lub stawów? W takim razie nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Sztywność stawów, która nie ustępuje po 30 minutach, zwłaszcza jeśli nasila się po przebudzeniu, wymaga sprawdzenia przez doświadczonego reumatologa.
Artykuł powstał we współpracy z HT Centrum