W budownictwie mieszkalnym dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych rozwiązań. Najnowsze technologie sprawiają, że żyje nam się lepiej i bardziej komfortowo. Dziś chcemy opowiedzieć więcej o rekuperacji – jednej z ciekawszych nowości technicznych na rynku, która pojawiała się w ostatnich latach.
Dlaczego warto zainstalować rekuperację w mieszkaniu?
Jednym z najważniejszych systemów działających w budynku jest prawidłowo zaprojektowany i wykonany system wentylacji budynku. Dlaczego to takie ważne? Każdego dnia, podczas codziennych czynności i użytkowania mieszkania, do powietrza dostaje się para wodna i różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz alergeny. Najczęściej pozbywamy się tych substancji wietrząc wnętrza naszych domów, wietrząc je, poprzez otwarcie okien. Niestety w taki sposób wpuszczamy do domu zanieczyszczenia z zewnątrz, a także tracimy cenne (szczególnie zimą) ciepło. Oczywiście teoretycznie w każdym budynku powinna być wykonana wentylacja. W blokach mieszkalnych starszego typu występuje zazwyczaj wentylacja grawitacyjna, która poprzez modyfikacje mieszkańców nie działa wydajnie. Uszczelnianie kratek, wymiana okien na szczelne i nowoczesne, likwidowanie kratek wentylacyjnych w drzwiach łazienek zaburza przepływ świeżego powietrza. Źle wentylowane mieszkanie to idealne miejsce dla rozwoju pleśni i bakterii.
Świeże powietrze w mieszkaniu z rekuperacją
Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie prawidłowej wentylacji w pomieszczeniach, jest rekuperacja. Ten rodzaj wentylacji mechanicznej umożliwia odzyskiwanie ciepła z zużytego powietrza i przekazanie go świeżemu powietrzu. Rekuperacja może być stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach mieszkalnych. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem inwestycji należy zdobyć zezwolenie Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej. Ma to związek z koniecznością montażu kratki czerpni i wyrzutni na ścianie budynku. Wybierając model rekuperatora, należy dostosować jego wydajność do metrażu mieszkania.
Kanały wentylacyjne montuje się pod sufitem – należy je równomiernie rozłożyć po całym mieszkaniu. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie kratek wyciągowych i nawiewnych. Całą instalację można zakryć zabudową z płyty kartonowo gipsowej.
Zastanawiasz się, czy system rekuperacji sprawdziłby się w Twoim mieszkaniu? Chcesz poznać szacunkowy koszt inwestycji? Skontaktuj się ze specjalistami z Centrum Rekuperacji, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie i odpowiedzą na wszystkie pytania.