Własne kilkanaście arów to marzenie wielu z nas. Jednak kiedy już wchodzimy w posiadanie zielonego poletka, okazuje się, że nie do końca wiadomo jak tę przestrzeń zagospodarować. Oczywiście bardzo istotne jest odpowiednie rozmieszczenie roślin i rozplanowanie przestrzeni. Elementami obowiązkowymi jakie powinny znaleźć się w ogrodzie jest piękny trawnik, na którym wypoczniesz w słoneczne popołudnie, kilka drzew dających cień w upalne dni i oczywiście zaciszna strefa relaksu, w której możesz zaszyć się z rodziną i przyjaciółmi. Jednak jak sprawić by nasz ogródek nabrał wyjątkowego charakteru? Przemiana pospolitego zieleńca w tajemniczy ogród wcale nie musi wiązać się z zatrudnianiem zastępu projektantów, rujnujących nasz budżet. Czasem wystarczy kilka prostych zabiegów, by nadać ogródkowi oryginalnego wyglądu. Niektóre rozwiązania są w zasięgu ręki!
Sposób na sezonowe kwiaty
Piękne liście funkii w kolorze głębokiej zieleni, ozdobne trawy falujące na wietrze czy gęste iglaki o wspaniałym zapachu – rośliny wieloletnie urzekają swoja urodą, a do tego nie trzeba ich co roku zasadzać. Jednak to właśnie kwiaty sezonowe wprowadzają do ogrodu świeżość i kolorowy akcent. Jak wkomponować je do całorocznej aranżacji zieleni, bez konieczności ciągłego przekopywania rabat? Zasadź takie rośliny w pojemnikach! Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Możesz dowolnie zmieniać rozmieszczenie roślin w ogrodzie, eksponować wybrane kompozycje. Kiedy czas kwitnienia minie, po prostu sadzisz nowe, właściwe dla danej pory roku. Jako pojemniki możesz wykorzystać specjalne donice lub pojemniki wykonane z ceramiki lub kamienia. Miłośnikom rustykalnych ogródków i kreatywnych rozwiązań polecamy wykorzystanie starych konewek, drewnianych skrzynek, lub naczyń. Nie ma bardziej urokliwego widoku niż kępka fiołków w glinianym dzbanuszku.
Ceramiczne zwierzęta ogrodowe
Co powiecie na to, by Wasz ogród odwiedziło kilka gości? Figury ogrodowe nie muszą kojarzyć się z pełnymi wyniosłości statuami, imitacjami antycznych kolumn i posągów. Jeżeli z ogrodu korzystają również dzieci, to z pewnością spodobają się im figurki ogrodowe zwierząt. Najlepszym wyborem będą ozdoby wykonane z terakoty, która jest odporna na zmiany temperatur, a jej naturalny brązowy kolor doskonale komponuje się z roślinnością. Rozmieszczone w przeróżnych lokalizacjach zwierzątka – spoglądające spod liści ślimaki, lub wylegujące się nad oczkiem wodnym żaby wprowadzą nieco humoru do przydomowej oazy spokoju.
Światło w ogrodzie
Jeżeli zadbaliśmy już kompozycje roślinne, a kwietnych kombinacji nie powstydziłby się mistrz ogrodnictwa, to nadszedł czas na dodatkowe wyeksponowanie mocnych punktów i dodanie przytulnego klimatu. Najlepiej zrobisz to za pomocą światła. Rozmieszczenie w strategicznych punktach latarni LED pozwoli na podziwianie piękna roślin nawet po zmierzchu. W kąciku wypoczynkowym, dodaj kilka lampionów – ustaw je na kamieniach lub zawieś na gałęziach. Doskonale sprawdzą się też mleczne lampki choinkowe. Z takimi świetlnymi wariacjami uzyskasz niepowtarzalny klimat!